Poleasingowe samochody

Leasing to rodzaj umowy cywilno-prawnej, określającej zasady użytkowania samochodu przez osobę, do której formalnie on nie należy. Porozumienie to, które można opisać jako pewien rodzaj dzierżawy, zawierają dwie strony: z których każda chce wyciągnąć z umowy konkretne korzyści. Leasing umożliwia korzystanie z nowego lub krótko używanego auta, w zamian za spłacanie jego aktualnej wartości w miesięcznych ratach, rozpisanych na czas trwania umowy.

Leasing, choć zachowuje swoje kluczowe zasady, jest praktykowany na kilka sposobów i między różnymi rodzajami stron. W przypadku umowy zawieranej przez firmy, mówi się o leasingu operacyjnym, leasing konsumencki dotyczy osób prywatnych, zaś leasing finansowy to procedura nieco przypominająca sprzedaż ratalną. Samochody poleasingowe oferowane przez polski rynek używanych aut to w większości auta, które były czasowo eksploatowane przez firmy.

Ma to swoje konsekwencje także w tym, jakiej jakości są samochody poleasingowe. Te służące firmom były zapewne eksploatowane bardzo regularnie, jako że służyły do wypełniania zobowiązań wynikających z działalności gospodarczej. Choć oczywiście auto poleasingowe nie trafia do salonu aut używanych bez odpowiednich dokumentów poświadczających jego sprawność, warto pamiętać, że wiele jego części mogło ulec zużyciu. Decydując się na propozycję kupna tego rodzaju auta, dobrze jest uzyskać gwarancję od jego producenta, a także zorientować się, czy trzeba inwestować dodatkowo w wymianę kluczowych części maszyny.