Auto na prezent dla początkującego kierowcy

Pierwszy kontakt z jazdą samochodem może być dla części osób sporym szokiem. Realia kursów na prawo jazdy są bowiem zupełnie inne niż realia codziennego poruszania się samochodem i trzeba to wyraźnie podkreślić. Kursy są prowadzone w taki sposób, aby przygotować młodego zazwyczaj człowieka do zdania egzaminu – i rzadko kiedy cokolwiek więcej. Poruszanie się w ramach egzaminacyjnego schematu może być dość mocno oddalone od tego, co faktycznie czeka nas na drodze. Dlatego praktyka w przypadku kierowców jest najważniejsza.

Z zakupem auta nie ma sensu zwlekać, bo im prędzej po zaliczonym egzaminie zaczniemy jeździć, tym lepiej dla naszych umiejętności. Optymalnym wyborem dla młodego kierowcy będzie pojazd używany. Najlepiej udać się w tym celu do salonu dealera oferującego modele z drugiej ręki, ponieważ stanowią one znacznie pewniejsze źródło niż większość komisów. Mamy bowiem wgląd w pełną historię auta, czy zostało ono przed sprzedażą poddane rygorystycznym przeglądom, kusząca jest również gwarancja, a przynajmniej jej namiastka w postaci polisy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj na pierwszy samochód wydaje się od 5 do 10 tysięcy złotych – to średni przedział cenowy, w ramach którego da się znaleźć całkiem interesujące propozycje. Czy wydać więcej czy jednak mniej? To zależy raczej od indywidualnych finansowych możliwości. Plusem droższego wariantu jest to, że mamy sporą szansę znaleźć stosunkowo młode pojazdy, jak Fiat Punto czy Citroen C4. Będą one w lepszym stanie technicznym niż wysłużone alternatywy. Jednak przy wyborze warto kierować się właśnie kondycją auta, a nie samym rokiem produkcji.